Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

nowoczesny dom

Instalacja grzewcza jest jednym z najdroższych elementów budowy domu. Od jej rodzaju zależy nie tylko komfort termiczny jego mieszkańców, ale także wysokość przyszłych rachunków za prąd. Nie bez znaczenia jest także wpływ ogrzewania na środowisko przyrodnicze. Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, które wykorzystują odnawialne źródła energii.

Postaw na ekologiczne rozwiązania

Decyzję o konkretnej metodzie ogrzewania należy podjąć już na samym początku projektowania domu, ponieważ późniejsza zmiana instalacji może być bardzo kosztowna. Warto też wziąć pod uwagę kwestie prawne. Standardy energooszczędności w budynkach coraz częściej kładą nacisk na systemy, które chociaż częściowo, korzystają z zasobów odnawialnych.

Jednym z nich jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest produkcja prądu z promieni słonecznych, który następnie może być wykorzystany do ogrzania domu. Do największych zalet tego rozwiązania należą całkowity brak emisji szkodliwych spalin oraz najniższe koszty eksploatacyjne.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła. Jest to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z otoczenia (z gruntu, wody lub powietrza) i z udziałem prądu przekazuje je do wnętrza budynku. Zaletą tego całkowicie zautomatyzowanego systemu są niskie koszty eksploatacji. Pompa ciepła nie jest tak zależna od warunków pogodowych, jak panele słoneczne, dzięki czemu może być jedynym źródłem ogrzewania.

Wyzwaniami związanymi z systemami ekologicznymi, takimi jak fotowoltaika czy pompy ciepła, są wyższe, początkowe nakłady finansowe. Nie ulega natomiast wątpliwości, że inwestycja ta zwróci się po latach w rachunkach. Warto korzystać z programów i dopłat rządowych, które pozwalają pokryć część kosztów związanych z zakupem instalacji.

Wróć do bloga