Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?

pompa ciepła

Pompy ciepła to coraz popularniejszy sposób, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Inwestorzy rozważający taką opcję często zastanawiają się jednak, gdzie należy ją zamontować, aby mogła działać w prawidłowy dla siebie sposób. Pozostań z nami, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Montaż na zewnątrz

Niektóre pompy ciepła są przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku i chodzi tu przede wszystkim o warianty powietrzne oraz niektóre spośród gruntowych. Oczywiście inwestorzy nie muszą obawiać się, że zamontowane poza budynkiem ulegną uszkodzeniu. W praktyce są bowiem przystosowane do tego, aby sprostały warunkom panującym na zewnątrz, czyli czynnikom atmosferycznym.

Oczywiście w tym zakresie trzeba zawsze stosować się do wskazań producenta. Jedna pompa ciepła będzie mogła być zamontowana bliżej ściany budynku, inna zaś nieco dalej. Czerpnia takiego urządzenia nie może dodatkowo sąsiadować z różnego rodzaju terenowymi przeszkodami, co także warto mieć na uwadze.

Montaż pompy ciepła w środku budynku

Takie urządzenia można montować także we wnętrzu budynku, najlepiej w kotłowni, czyli dedykowanym pomieszczeniu, w którym możliwe byłoby umieszczenie również innego urządzenia grzewczego. Przemawia za tym również wielkość tych urządzeń, które obecnie są stosunkowo kompaktowe, zazwyczaj nie większe, aniżeli typowy kocioł na paliwo stałe.

Instalacja w wydzielonym pomieszczeniu

Pompa ciepła jest urządzeniem czystym w obsłudze, stąd też niektórzy mogą zastanawiać się nad jej montażem w pomieszczeniu typowo użytkowym. Nie jest to jednak najlepszy pomysł przede wszystkim dlatego, że pompa ciepła generuje dźwięk na poziomie 40 do 60 dB. Zdecydowanie trzeba o tym pamiętać, dźwięk ten mógłby być bowiem na dłuższą metę drażniący.

Jak widać w przypadku pomp ciepła istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o sposób ich montażu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samych pompach, to koniecznie się z nami skontaktuj. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji na ten temat oraz pomożemy w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Wróć do bloga