Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

pompa

Wybór ekologicznych metod ogrzewania domu jest coraz większy i bardziej dostępny. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, która służy do przenoszenia ciepła z zewnątrz i dostarczania go do instalacji grzewczej, co w efekcie pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku. Każda pompa powinna być dobierana indywidualnie do konkretnego obiektu, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Sprawdź stopień termoizolacji budynku

Decydując się na pompę ciepła należy wziąć pod uwagę metraż i stopień termoizolacji nieruchomości, ponieważ to od tego będzie zależeć moc najlepiej dopasowanego modelu. Słabe docieplenie budynku wymaga zastosowania pompy o większej mocy, co generuje większe koszty. Zwróć uwagę także na elementy obudowy urządzenia oraz poziom emisji hałasu.

Kolejnym czynnikiem jest wybór źródła energii, które będzie wykorzystywane przez pompę ciepła. Na rynku dostępne są pompy gruntowe, wodne oraz powietrze. Te ostatnie mają najmniej wymagań dotyczących instalacji, jednak ich efektywność jest uzależniona od wahań temperatury na zewnątrz. Jeśli zastanawiasz się, które urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie to skontaktuj się z nami. Oferujemy doradztwo i montaż pomp ciepła w Zduńskiej Woli.

Sprawdź wartość najważniejszych wskaźników

Ważnym wskaźnikiem, którym warto się kierować jest COP. Jest to parametr wskazujący na wydajność pracy pompy względem zużytej ilości energii elektrycznej. Wyższy COP wskazuje na efektywniejsze, a przy tym bardziej oszczędne, działanie urządzenia. Nie należy zapominać o temperaturze dolnego źródła, a także o wartości SCOP, czyli parametru efektywności sezonowej. Warto sprawdzić również wskaźnik określający wydajność grzewczą urządzenia w stosunku do określonej temperatury panującej na zewnątrz.

Wróć do bloga