Jak się sprawdza pompa ciepła w starym budynku modernizowanym?

kotłownia z pompą ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które jest źródłem ogrzewania domu. Do ogrzewania wykorzystuje ono wyłącznie energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu. Dzięki temu pompa ciepła nie generuje toksycznych substancji i jest bezpieczna dla środowiska. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy pompa ciepła sprawdzi się w starym budynku modernizowanym i jakie są jej zalety. Zachęcamy do lektury.

Jakie są korzyści z montażu pompy ciepła w starym budynku modernizowanym?

Stare budynki często mają zamontowaną nieefektywną instalację grzewczą, która wiąże się z dużymi wydatkami na ogrzewanie. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie pompy ciepła, która pozwala nie tylko na skuteczne ogrzanie budynku, ale też zapewnia ciepłą wodę użytkową nawet przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Co więcej, może ona pracować, jako samodzielny system lub w połączeniu z kotłem grzewczym. Montaż pompy ciepła w starym budynku modernizowanym pozwala oszczędzić część pieniędzy na ogrzewaniu i przyczynia się do ochrony środowiska. Urządzenie jest też łatwe w obsłudze i można je zsynchronizować z panelami fotowoltaicznymi.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

Proces wytwarzania ciepła zawdzięczamy sprężarce, dwóm wymiennikom (parownik i skraplacz) oraz elementowi rozprężnemu, przez który przepływa czynnik chłodniczy w różnych stanach skupienia. Na początku czynnik chłodniczy w postaci mieszaniny cieczowo-gazowej trafia do parownika, gdzie dzięki energii dostarczonej z powietrza zewnętrznego zostaje podgrzany oraz odparowuje. Następnie czynnik chłodniczy już w postaci gazowej trafia na sprężarkę, która podnosi jego ciśnienie, a zarazem temperaturę. Czynnik roboczy o wysokim ciśnieniu i temperaturze trafia do drugiego wymiennika ciepła, gdzie oddaje energię do dolnego źródła energii, np. do ogrzewania podłogowego. Po oddaniu energii spada jego ciśnienie i czynnik ulega skropleniu. Pompa ciepła pracuje w układzie zamkniętym, a elementem, który zamyka obieg, jest zawór rozprężny, który powoduje spadek ciśnienia, a co za tym idzie spadek temperatury czynnika. Następnie proces zostaje powtórzony.

Wróć do bloga