Jak i jak często serwisuje się pompy ciepła?

serwis

W ostatnim czasie coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się montaż pomp ciepła. Jest to efektywne urządzenie, które pobiera energię z otoczenia i przekształca ją w energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest ogrzanie wnętrza energią pochodzącą ze środowiska naturalnego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, w którym wyjaśniamy, jak często należy przeprowadzać serwis i na czym on polega.

Kiedy warto wykonać serwis pompy ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, które pozyskuje energię pochodzącą ze środowiska zewnętrznego. Wyróżnia się ono niską awaryjnością, jednak warto zadbać o regularne serwisowanie pompy ciepła. Warto to wykonać w okresie wskazanym w gwarancji producenta, a najczęściej jest to rok od momentu jej montażu. Kolejny serwis pompy ciepła warto przeprowadzać corocznie. Dzięki temu można zapobiec poważnym awariom urządzenia i zapewnić jego optymalną pracę o każdej porze roku. Co więcej, regularne przeglądy pompy ciepła zapewniają jej długą żywotność i bezawaryjność.

Na czym polega profesjonalny serwis pompy ciepła?

Serwis pompy ciepła polega na ocenie efektywności pracy urządzenia. Na samym początku specjalista ocenia, czy ustawione parametry są optymalne dla maksymalnej efektywności ogrzewania. Następnie sprawdza, czy pompa nie zużywa zbyt dużo prądu. Kolejny etap serwisowania to kontrola poszczególnych podzespołów urządzenia i wszystkich filtrów. Podczas serwisu specjalista ocenia też zawilgocenie czynnika chłodniczego i weryfikuje ciśnienie w instalacji grzewczej. Ponadto analizuje częstotliwość i efektywność pracy sprężarki. Kontroluje też działanie zaworów bezpieczeństwa i szczelność w układzie chłodniczym.

Wróć do bloga