Jak działa pompa ciepła?

pompy ciepła firmy Panasonic

Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze. Jedną z ich zalet jest to, że mogą być dostępne dla każdego budynku mieszkalnego. Dowiedz się, czym jest i jak działa pompa ciepła!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to bardzo efektywne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku, która przy pomocy prądu, jest przekształcana w energię. Jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa ciepła jest ogrzewaniem ekologicznym, które jest w stanie pozyskać do 75% energii ze środowiska naturalnego. Można więc powiedzieć, że używając pompy do produkcji ciepła, nie tylko w łatwy sposób ogrzejemy pomieszczenie, ale również przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki pompie ciepła można ogrzać wodę użytkową oraz co ciekawe chłodzić pomieszczenie w czasie gorących letnich dni. Elementy pompy ciepła można podzielić na trzy części:

  • źródło dolne, inaczej gruntu, powietrza i wody,
  • sama pompa, która czerpie ciepło z otoczenia,
  • źródło górne, inaczej instalacja grzewcza w budynku.

Najczęściej spotykanym ogrzewaniem jest ogrzewanie płaszczyźnie, podłogowe, ścienne lub sufitowe.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wielkością i wyglądem przypomina lodówkę lub mały kocioł grzewczy. Wykorzystuje do ogrzewania przemiany termodynamiczne, podobne do tych jak w zwykłych lodówkach i klimatyzatorach. Jak działa taka pompa? Otóż pompa przepompowuje ciepło ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Ciekawe jest, że sama pompa nie wytwarza ciepła, a tylko przekazuje je ze źródła dolnego do górnego. Jej działanie jest zasadniczo identyczne do działania lodówki. Jednak, gdy lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, pompa ciepła wykorzystuje zasadę fizyczną, tak zwany efekt Joule’a-Thomsona. W układzie zamkniętym każdej pompy zachodzą przemiany fizyczne, dlatego w celu uruchomienia takiej pompy należy dostarczyć do sprężarki niewielka ilość energii elektrycznej.

Wróć do bloga