Jak często czyścić domową klimatyzację?

czyszczenie klimatyzacji

Troska o jakość powietrza w naszych domach jest niezwykle istotna, zwłaszcza podczas upalnych latach. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż domowej klimatyzacji. Aby korzystać z jej zalet w pełni, warto wiedzieć, jak dbać o urządzenie i jak często je czyścić.

Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Istnieje kilka typów klimatyzacji, a każdy z nich wymaga innego rodzaju konserwacji. Niezależnie jednak od rodzaju, regularne czyszczenie oraz kontrola urządzenia są kluczowe dla jego prawidłowego działania. Częstotliwość czyszczenia zależy od wielu czynników, takich jak intensywność eksploatacji urządzenia, poziom zanieczyszczenia powietrza czy obecność zwierząt domowych. W przypadku przeciętnego użytkowania klimatyzacji zaleca się, aby przynajmniej raz do roku dokonać jej przeglądu. Czyszczenie klimatyzacji podzielone jest na dwie główne części - czyszczenie jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostkę zewnętrzną należy czyścić przynajmniej raz do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdyż często zbiera się na niej kurz czy liście. Czyszczenie jednostki wewnętrznej zalecane jest co trzy miesiące, ponieważ szybko gromadzi się na niej kurz i inne zanieczyszczenia.

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?

Regularne czyszczenie klimatyzacji wpływa na jej wydajność oraz żywotność. Zaniedbanie konserwacji urządzenia może prowadzić do uszkodzeń, a nawet awarii. Ponadto dobrze utrzymana klimatyzacja zapewnia zdrowsze powietrze w pomieszczeniach. Nieoczyszczona klimatyzacja może stać się siedliskiem bakterii, pleśni i innych mikroorganizmów, które negatywnie wpływają na zdrowie. Dodatkowo, utrzymanie klimatyzacji w czystości wpływa na jej wydajność energetyczną, a co za tym idzie, na niższe rachunki za prąd.

Wróć do bloga