Co należy wiedzieć o dotacjach do termomodernizacji budynków?

termomodernizacja

Termomodernizacja budynków to proces, który pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów eksploatacji. Dzięki dotacjom, takie działania stają się bardziej dostępne dla właścicieli nieruchomości.

Rodzaje dotacji na termomodernizację

Dotacje na termomodernizację budynków można uzyskać zarówno od samorządów lokalnych, jak i z programów rządowych czy unijnych. Jednym z najbardziej popularnych programów jest Program Czyste Powietrze, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Warto w tym miejscu wspomnieć o wysokościach dofinansowania, które, w zależności od poziomu dotacji wynoszą 50%, 75% oraz 100% kosztów netto. Co więcej bardzo ciekawym rozwiązaniem w programie Czyste Powietrze jest możliwość prefinansowania czyli zawarcia 3-stronnej umowy pomiędzy Wykonawcą (firma NTW), beneficjentem, a Wojewódzkim Funduszem. Przykładowo - na najwyższym poziomie dotacji, gdzie dotacja sięga 100% kosztów netto, klient ponosi jedynie koszt 8% podatku VAT. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dotacji na pompę ciepła lub inne ekologiczne źródła energii. Co więcej, na podstawie umowy prefinansowania dotacja przychodzi na konto wykonawcy, a klient nie mrozi swoich pieniędzy.

Plusy termomodernizacji budynków

Termomodernizacja budynków przynosi wiele korzyści, zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska. Przede wszystkim pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynku poprzez zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych oraz wymianie stolarki okiennej i drzwiowej można uzyskać znaczne oszczędności.Ponadto termomodernizacja wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców, gdyż zapewnia lepsze warunki termiczne oraz akustyczne. Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny – dzięki termomodernizacji możemy zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co przekłada się na poprawę jakości powietrza. Inwestycje w termomodernizację przyczyniają się również do zwiększenia wartości nieruchomości, co może być istotne z punktu widzenia długoterminowych korzyści.

Wróć do bloga